برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده طب سنتی Faculty of Traditional Medicine

فهرست اصلی

 

دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

 

         طب سنتي ايران که برگرفته از فرهنگ ایران و اسلام است، يك مكتب طبي كامل و پويا می باشد كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفريده خالق عليم و حكيم مي‌نگرد و پزشك را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درك صحيح او از جهان هستي حكيم ناميده است. طب سنتي ايران، ميراث گرانقدر بجاي مانده از تلاش حكيمانه، تحقيقات عالمانه و تجارب ارزشمند هزاران دانشمند و حكيم دوران هاي گذشته به ويژه دوران 1400 ساله تمدن اسلامي است كه نه تنها در دوران هاي گذشته بلكه براي دنياي امروز و فردا نيز در اين درياي پهناور، گوهرهاي درخشان و ناسفته فراواني وجود دارد.

         ما امروزه در طب جديد از نظر علمي وابسته به ديگرانيم .از لحاظ اقتصادي نيز پولي كه بابت خريد داروها و يا بابت خريد امتياز ساخت آنها به ديگران مي‌پردازيم، رقم هنگفتي است. با احياي طب سنتي، اين هر دو وابستگي دست كم تا اندازه‌اي كم خواهد شد؛ نه تنها از خروج مقدار قابل توجهی از ارز كشور به خارج جلوگيري مي‌شود بلكه با توجه به كشت گياهان دارويي و صنايع وابسته بدان، در داخل كشور از روستا گرفته تا شهر، كار توليدي مفيدي ايجاد خواهد شد . تنوع آب و هوا و خصوصيات اقليمي فلات ايران به اندازه‌اي است كه انواع بسياري از گياهان نادر طبي در اين سرزمين مي‌رويد كه بي‌ترديد با رونق گرفتن تهيه گياهان دارويي، مي‌توان قسمتي از آن را نيز صادر كرد.

          نتيجه اجتماعي ديگري كه از احياي طب سنتي عايد همگان مي‌گردد، ارزاني اين طب است. با احياي طب سنتي در بسياري موارد، بسته‌هاي گياهان دارويي ارزان قيمت، جاي داروهای گران قيمت را خواهد گرفت و اين نكته‌اي است كه از فرط وضوح نيازي به توضيح آن نيست و تأثيري كه كاهش مخارج درمان مي‌تواند در همه طبقات اجتماع و مخصوصاً طبقات كم درآمد داشته باشد، ‌ناگفته آشكار است.

            با سر و سامان گرفتن طب سنتي، علاوه بر تربیت پزشک دستیار طب سنتی، مي‌توان در دوره‌هاي كوتاه مدت، گروه قابل توجهي از پزشکان عمومی را نیز آموزش داد. اینک که به یاری پروردگار متعال و با حمایت مسئولین معزز ارشد نظام، پس از سال های طولانی، بار دیگر دروازه‌های ورود به عرصه قانونمند آموزش، پژوهش و ارائه خدمات طب سنتی به روی گروهی از فرهیختگان برگزیده میهن اسلامی ما گشوده شده است، ضرورت ساماندهی جدّی ابعاد مختلف کاربرد طب سنتی در کشور را آشکار میسازد. لذا جهت تحقق این امر مهم و عملیاتی نمودن برنامه های مورد نظر بالادستی، تاسیس دانشکده های طب سنتی در الویت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت که به تبع از این سیاست و نیز تعیین سیاست های کلان حوزه سلامت و بطور اخذ بند 12 آن از سوی مقام معظم رهبری در زمینه طب سنتی و رشته های پیرامونی آن، مسئولیت سنگین مدیریت محترم طب سنتی سلامی ایرانی وزارت تابعه و دانشکده های طب سنتی و دست اندرکان آن را بیش از پیش مضاعف نموده است. دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با صدور مجوز پذیرش در سه رشته شامل: دکترای تخصصی طب سنتی، دکترای تخصصی داروسازی سنتی و کارشناسی ارشد تاریخ علوم پزشکی از سوی شورای محترم گسترش دانشگاههای وزارت متبوع فعالیت خویش از سال 1391 شروع نموده و همگام با سایر دانشگاههای علوم پزشکی کشور از سیاست های تهیه شده در این حوزه تبعیت نموده و با برنامه های علمی، آموزشی و پژوهشی خود درصدد است تا با تربیت نیروهای متخصص و متعهد، بخشی از نیازهای سلامت جامعه را تامین نماید. راه اندازی سلامتکده دانشکده و نیز ایجاد رشته های بین رشته ای از جمله تغذیه سنتی، پرستاری و مامایی سنتی، مدیریت نسخ خطی پزشکی و ... جزو برنامه های پیشنهادهای دانشکده طب سنتی تبریز می باشد.

مدیریت دانشکده
اولین رئیس دانشکده: جناب آقای دکتر سیدکاظم شکوری (از سال 1391 تا سال 1392)دومین رئیس دانشکده: جناب آقای دکتر علی اکبر طاهر اقدم(از سال 1392 تا 1393)سومین رئیس دانشکده: جناب آقای دکتر محمدعلی تربتی (
از سال 1393 تا 1398)چهارمین رئیس دانشکده : جناب آقای دکتر حجت پورفتحی (از سال 1398 تا 1399)پنجمین رئیس دانشکده : جناب آقای دکتر علی اکبر طاهر اقدم (از سال 1399 تا کنون)


 

 


 

  • ویرایش شده
  • توسط ساناز قادری
captcha refresh