برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده طب سنتی Faculty of Traditional Medicine

فهرست اصلی

گروه آموزشی تاریخ علوم پزشکی

 

  گروه آموزشی تاریخ علوم پزشکی

 

در قرون وسطی که علم و دانش پزشکی در دنیای غرب در رکود چشم گیری قرار داشته، مسلمانان و ایرانیان شروع به ترجمه آثار پزشکی یونان باستان از جمله آثار بقراط و گالن (جالینوس) به عربی کردند. از طرفی با بهره گیری از میراث علمی پزشکی ایرانیان در جندی شاپور، پزشکی در دنیای اسلام شکوفا شد. یکی از مهم ترین مشاهیر برجسته پزشکی در این دوران، ابن سینا بود که توسط برخی منابع در کنار بقراط به عنوان پدر علم پزشکی شناخته می‌شود. او کتاب قانون در پزشکی را نگاشت که از مشهورترین کتاب‌های تاریخ علوم پزشکی محسوب می‌شود. همچنین از سایر مشاهیر می‌توان از زهراوی،ابن زهر، ابن نفیس، ابن رشد و ... که در حوزه های مختلف طب و داروسازی آثار بسیار ارزشمندی را از خود به یادگار گذاشته اند، نام برد. از دیگر دانشمندان و حکیمان برجسته این عصر، محمدبن زکریای رازی می باشد که وی از جمله اولین دانشمندانی بود که نظریه یونانی اخلاط چهارگانه را مورد تردید قرار داد، به طوریکه در کتاب الحاوی خود که بزرگترین دائرة المعارف طبی اسلامی خوانده می‌شود، هیچ نامی از اخلاط و طبایع و مزاج‌ها نبرده است. با این وجود تا مدت‌ها این نظریه در پزشکی غربی قرون وسطی و پزشکی اسلامی موثر باقی ماند. بیمارستان‌ها در دنیای اسلام که از بیمارستان جندی شاپور ایران الگو گرفته بودند، از اولین نمونه‌های بیمارستان‌های عمومی در جهان بودند. با این پیشینه غنی، بى‏شك ملت ما ميراث‏دار گنج عظيم و كهنى است كه ريشه در تمدن چند هزار ساله‏ى آن دارد و هرچند دسترسى به بخش اعظم آن، بر اثر دست تطاول بيگانگان به صورت مدون ميسر نيست، اما به يقين گنجينه‏ى معنوى آن نسل به نسل در اعصار مختلف انتقال يافته است.

 

در هر عصرى كه ايرانيان مجال يافته و آرامشى داشته‏اند، توانسته‏اند با هوش و استعداد سرشارشان و با توجه به ميراث تاريخى خود بنيانگذار يا پيشتاز عرصه ‏هاى علمى باشند. ادبيات، فلسفه، عرفان، رياضى، معمارى، نجوم، جغرافى، شيمى، داروسازى و پزشكى از جمله علومى هستند كه وام‏دار تلاش خستگى‏ ناپذير ايرانيان‏اند. به‏ ويژه در قرون متمادى نام دانشمندان بزرگ ايران ‏زمين بر تارك علوم «طب و داروسازى» درخشيده اند که این حرکت و جنبش علمی ماندگار، افتخار بزرگی بر هویت ایران اسلامی است.

بدنبال شروع فعالیت دانشکده طب سنتی در سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ابتدا مجوز دو گروه آموزشی طب سنتی و داروسازی سنتی اخذ و سپس مجوز گروه و رشته کارشناسی ارشد تاریخ علوم پزشکی در سال 1392 با پذیرش تعداد 5 نفر دانشجو برای اولین دوره آن از شواری گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور اخذ گردید. در حال حاضر با برنامه ریزی منظم و سازمان یافته، برنامه های آموزشی و پژوهشی گروه مزبور با حضور اساتید برجسته و صاحب نظر داخل دانشگاه و خارج از آن (سایر دانشگاهها) و بطور اخص سیاست های کلان حوزه سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بالاخص بند 12 آن در زمینه طب سنتی و رشته های پیرامونی آن و عملیاتی نمودن فرامین ایشان، اهداف و برنامه های آموزشی با جدیت تمام دنبال می شوند. بر اساس برنامه استراتژیک گروه مزبور و پتانسیلی که در بدنه فنی و تخصصی گروه وجود دارد، گروه مصصم است انشاالله بیاری خداوند منان، مجوز دکترای تخصصی این رشته را در طی سال های آتی از مراجع ذیربط اخذ نماید.

 

مشاهده ریز برنامه های اولیت دار گروه تاریخ علوم پزشکی

 

مشاهده برنامه استراتژیک و راهبردی گروه تاریخ علوم پزشکی


برنامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته تاریخ علوم پزشکی

طرح درس گروه

 
 

لیست اسامی اعضای گروه تاریخ علوم پزشکی

ردیف

نام و نام خانوادگی

مقطع/رشته

مرتبه علمی

آدرس الکترونیکی

1

دکتر حسن سلیمان پور

دکترای تخصصی بالینی / مراقبت های ویژه پزشکی

استاد

H_mofid1357@yahoo.com

2

دکتر علی تقی زادیه

دکترای فوق تخصصی بالینی / بیماریهای ریه

دانشیار

Ali taghizadieh@yahoo.com

3

دکتر حجت پورفتحی نعمت آباد

دکترای تخصصی / بیهوشی

دانشیار

hojjatpourfathi@yahoo.com

4

دکتر علی شایان فر

دکترای تخصصی(PhD) داروسازی / شیمی دارویی

دانشیار

shayanfara@tbzmed.ac.ir

5

دکتر سعید صفیری سرای

دکترای تخصصی (PhD) / اپیدمیولوژی

استادیار

Saeidsafari@gmail.com

6

دکتر سید مصطفی اعرج خدایی

دکترای تخصصی(PhD)  / طب سنتی

استادیار

Mostafaa33@gmail.com

7

دکتر رضا محمدی نسب

دکترای تخصص / تاریخ علوم پزشکی

استادیار

Rmn_nasab@gmail.com


کوریکولوم گروه تاریخ علوم پزشکی 

 

دریافت فایل برنامه ترم بندی رشته تاریخ علوم پزشکی

  • نوشته شده
  • در يکشنبه نوزدهم خرداد 1398
  • توسط مجید سید زمانی